Působení kamenů

 

Fluorit

Kámen "géniů"
Fluorit zlepšuje naše rozpoznávací schopnosti. Je to kámen inteligence, kámen géniů. Spojuje pozemskou a duchovní energii. Je považován za účinný prostředek proti všemožným duševním zmatkům. Fluorit nám umožňuje vstup a kontakt s vyšší rovinou skutečnosti a jeho působením můžeme vidět, či cítit vlastní auru.Zvyšuje sebedůvěru, zručnost, koncentraci, pomáhá při učení.
Fluorit nám zároveň pomáhá plnit úlohu, kterou máme na zemi. Pomáhá vyrovnat se se životem a myslet pozitivně.

Astrologická znamení: Ryby, modrý Vodnář

Léčebné účinky: Tiší bolesti hlavy a migrény,likviduje viry, léčí všechny druhy infekce včetně rýmy a nachlazení, regeneruje kůži a sliznice, odstraňuje vrásky, působí na zuby a lze jej použít během stomatolog. zásahů, dále na kosti, artritidu, revmatismus, bolesti zad, zlepšuje funkčnost kloubů. Pomáhá při astmatu a alergiích. Vnitřně užívaná voda z duhového fluoritučistí celý organismus od zatěžujících látek a preventivně zabraňuje tvorbě zhoubných nádorů.

Očista: Čistíme pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce zároveň s křišťálem. Nabíjíme na nepřímém slunci nebo za úplňku v noci.

 

Achát šedý

Kámen odvahy
Achát dodává vůli, odvahu a životní elán a zároveň podporuje naši kreativitu a učí nás hledat ve všem pravdu.
Dodává sílu, energii, rozhání strach a zvyšuje sebevědomí. Zlepšuje paměť a koncentraci, zvyšuje osobní energii a podporuje otevřenost a čestnost. S achátů zůstáváme klidní a soustředění na věc. Ve vztazích je achát kámen manželské a partnerské věrnosti.

Astrologická znamení: Býk, Štír

Léčebné účinky: Na první čakře, kde je jeho hutná vibrace nejpůsobivější, má příznivý vliv na rozplozovací orgány u mužů i žen a usnadňuje porod. Obecně pak snižuje teploty, mírní horečnaté infekční onemocnění a je nepostradatelný při alergiích a kožních problémech. Šedý achát dále působí velmi příznivě na zrak. Ostří jej a posiluje. Obdobně jako u akvamarínu se buďto přikládá nebo se oči omývají "achátovou" vodou. Achát léčí nespavost a přináší příjemné sny.

Očista: Pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce s vodou společně s křišťálem. Nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci. Kromě ohnivého achátu.

 

 

Ametyst

Kámen duchovní čistoty a meditace
Ametyst je mostem mezi Zemí a Nebem, mezi duší a duchovnem a zpostředkovává nám meditační prožitek a umožní porozumět těmto vizím.

Ametyst je rovněž symbolem proměny, protože otevírá mnohá tajemství života, kterým nám dovolí porozumět. Pomáhá osvětlit smysl snů a vizí a obohacuje nás o pohled do budoucna. Rovněž je symbolem vnitřní čistoty, cudnosti a pokory a odvrací nás od materiálních záležitostí. Umožňuje nám již nyní přístup do jiných dimenzí bytí a pomáhá nám zpracovávat niterné zážitky a vjemy. Ametyst je kamenem očisty, čímž v nás probouzí vůli, odhodlání a odvahu odložit své staré návyky brzdící nás ve vývoji duchovním i duševním. Podporuje tvorbu nových idejí a dodává nám tvořivou inspiraci pro následný vývoj. Velice účinně potlačuje hněv, zuřivost a strach a harmonicky sjednocuje protichůdné energie, čímž dokáže vnést rovnováhu do vztahu muže a ženy a harmonizuje tak i jejich milostný život.
Astrologická znamení: Skopec, Kozoroh, Ryby, Střelec, Panna

Léčebné účinky: Působením na krční čakře nalezneme správná slova k modlitbám a rozjímání. V centru srdce přináší lásku do našeho života a zmírňuje strach z budoucnosti a ze smrti. Dává nám pocit jistoty v Boží spravedlnost a léčí poruchy způsobené duševním přepjetím, proto je doporučován proti neurózám, hysterii a halucinacím. Působí především proti bolestem všeho druhu, ať již fyzickým tak i citovým. Mírní žal a přináší útěchu a klidný spánek. V sakrálním centru pomáhá odvykat závislostem na alkoholu, drogách a medikamentech a při migrénách a bolestech hlavy je doporučeno si jím masírovat čelo, spánky a zátylek. Zvyšuje nízký krevní tlak, pomáhá při cukrovce a poruchách koordinace. U dětí pomáhá zvládat tlostné chování a záchvaty vzteku. Vhodný je rovněž k léčení nemocí krve a ametystová voda je výborná na léčbu vředovitosti a vyrážek pleti. Tato voda rovněž při vnitřním užívání čistí cévy a posiluje funkci slinivky a látkovou výměnu. Větší ametystové geody slouží rovněž k očistě bytových prostor a můžeme v nich rovněž skladovat či nabíjet ostatní kameny.

Očista: Ametys pravidelně čistíme před i po každém použití pod tekoucí vlažnou vodou nebo v misce s křišťálem. Ametysty z některých nalezišť na slunci ztrácejí barvu, tudíž je nabíjíme raději z dosahu přímého slunce. 

 

Avanturín

Přírodní kámen
Avanturín nám pomáhá navázat těsné spojení s přírodou a jeho všestrannost pomáhá léčit hlavně emoce, přičemž negativní emoce má moc rozkládat.

Avanturín je jedním z nejvšestanněji použitelných kamenů. Jeho zelená barva zklidňuje rozjitřené srdce a pomáhá překonat negativní emoce. Rozsévá tichou radost a naději a svým zeleným třpytem prozáří každý problém. Avanturín je také považován za kámen klidného spánku, protože nám pomáhá zapomenout na drobné problémy, zklidní nás a pomáhá nám uvolnit se.

Astrologická znamení: Býk, Rak, Střelec

Léčebné účinky: Přestože spadá pod čakru srdce, lze jej s úspěchem použít spolu s růženínem ve všech energetických centrech těla. Jeho jemné vibrace velmi pozitivně působí hlavně na srdeční poruchy, způsobené emocionální přetížeností, stresem a trvalým neklidem.
Stejně tak působí na kožní problémy vyvolané rozkolísanou nebo narušenou psychikou. Zde pokládáme jeden kámen na solar plaxus a jeden kámen ne srdce nebo postižená místa potíráme avanturínovou vodou. Spolu s malachitem, který negativní emoce odhaluje, dokáže avanturín tyto emoce rozložit. V tomto případě je nejvhodnější pokládat avanturín na srdce a malachit na solar plexus. Dále zmírňuje chronické bolesti hlavy, migrény, podporuje látkovou výměnu, snižuje hladinu cholesterolu, předchází vzniku aterioslerózy a srdečnímu infarktu. Jeho voda užívaná před jídlem, tlumí chuť k jídlu a pomáhá nám tím dodržovat dietní režim.

Očista: Pár minut pod proudem vody nebo přes noc v misce vody spolu s Křišťálem. Nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci.

 

Citrín

Kámen vnitřního klidu
Jemná zlatistá zář citrínu vnáší do našeho uspěchaného života vnitřní klid, vyrovnanost a pocit svěžesti, zdraví a bezpečí hřejivého tepla.

Jemná zlatistá zář citrínu vnáší do našeho uspěchaného života vnitřní klid, vyrovnanost a pocit svěžesti, zdraví a bezpečí hřejivého tepla. Citrín navazuje spojení s nižším i vyšším vědomím, takže nás na jedné straně aktivně zapojuje do veřejného dění, ale zároveň nám také umožňuje navazovat intenzivnější kontakt se svým vnitřním Já. Velkým přínosem tohoto kamene je schopnost pomoci nám vnitřně strávit naše nezdary a chápat je jako poučení, čímž nás chrání před pocity malomyslnosti a depresemi. Rovněž podporuje pružnost v myšlení a rozhodování.

Astrologická znamení: Lev, Blíženci, Panna, Býk

Léčebné účinky: Citrín nás obdarovává vyrovnaností a klidem a chrání před stresem, čímž pozitivně ovlivňuje náš imunitní systém, látkovou výměnu a funkci žláz. Přináleží k centru solar plexu a proto pomáhá při léčení cukrovky a při žaludečních problémech především psychosomatického původu, způsobených každodenním stresem. Rovněž čistí krev a střevní trakt od jedovatých látek, které mají na svědomí i nečistou pleť. Podporuje tvorbu bílých krvinek. V centru krku uvolňuje a léčí bronchitidy a horní cesty dýchací. Citrínová voda je výborná jako vlasová voda při léčení lupů.

Očista: Po každém použití omyjeme vlažnou vodou a nabíjíme krátce na slunci.

 

Hematit

Kámen krve
Hematit nám dodává životní sílu a podporuje tvorbu červených krvinek.

Hematit je kámen, který nám svou zemitou a hustou vibrací dodává životní sílu a energii a to i ve vypjatých životních situacích. Dokáže nám "nahodit motor", i když si myslíme, že už nemáme žádné rezervy. Pomáhá nám přestát tyto životní zkoušky a vyjít z nich s větší životní moudrostí a odvahou.
Hematitu je přisuzován velký vliv na tvorbu červených krvinek a tím napomáhá k celkovému ozdravení organismu. Při meditaci okolo nás vytváří ochranné pole před negativními duchovními vlivy.

Astrologická znamení: Beran, Štír

Léčebné účinky: Jak již bylo řečeno podporuje tvorbu červených krvinek, činnost srdce, aktivuje krevní oběh, posiluje plíce, játra a slezinu. Hematit můžeme přikládat na tělo nebo jej užívat vnitřně ve formě vody. Tu připravíme tak, že na noc vložíme kámen hematitu do čisté, pokud možno pramenité vody a pak ji uživáme na lačno. Takto užitý regeneruje i nedostatečnou funkci ledvin. Hematitu náleží čakra základní, ale můžeme přikládat na tělo podle potřeby, protože také pomáhá odstranit krevní sraženiny a otoky. Je možno jej také používat, stejně jako křišťál, k energetické očistě a dobití jiných kamenů, které namají přijít do dlouhého styku s vodou.

Očista: Hematit čistíme jen krátce pod tekoucí vodou ( cca 5 - 10 minut ). Nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci.

Chalcedon

Kámen zklidňující
Modrý chalcedon je považován za balzám na nervy, protože má značné zklidňující účinky nejen na naši mysl ale i pocity.
Tento kámen je přímo balzámem na přepjaté nervy, zklidňuje citová vzrušení a pomáhá překonat pocity neklidu. Zároveň nás učí brát život takový, jaký je a nezatěžovat se malichernostmi. Učí nás lehce a přirozeně žít a nenechat se zkrušit zbytečnými problémy. V antice byl považován za kámen řečníků, protože jim pomáhal, držený v ruce, či nošený na krku, překonávat trému a dopomáhal k lepším řečnickým výkonům. Tuto schopnost si samozřejmě ponechal podnes a může být i nyní oporou a pomocí pro lidi, které tato nervozita při veřejném vystoupí, trápí.
Astrologické znamení: Kozoroh, Rak, Střelec

Léčebné účinky: Bílé a modré druhy se používají v oblasti hrdla, kde pomáhají léčit horní cesty dýchací, hlasivky a pozitivně ovlivňují činnost štítné žlázy. Rovněž pomáhají snižovat krevní tlak a mají kladný vliv na léčbu diabetu. V neposlední řadě tlumí nadměrnou citlivost ke změnám počasí.

Očista: Omýváme pod proudem vlažné vody a nabíjíme na přímém slunci.

 

Jaspis červený

Matka všech kamenů
Chrání nás před duchovními nástrahami z onoho světa a tiší lásky bol.

Jaspis červený je považován pro svou zemitou červenohnědou barvu za Matku všech kamenů, která nám zprostředkovává elementární sílu, moudrost a trpělivost a vše chápající lásku Země. Jeho barva aktivuje naši vůli, odvahu a vytrvalost.
Astrologická znamení: Panna, Beran

Léčebné účinky: Červený jaspis má širokou škálu léčebných účinků. V čakře srdce posiluje krevní oběh, v čakře solar plexus a druhé čakře spolu s magnezitem a křišťálem, léčí žaludeční a zažívací obtíže, hlavně nadýmání a zácpu. V základní čakře aktivuje sexuální pud, tudíž problémy s potencí a neplodností. Pomáhá při bolestivé či nepravidelné menstruaci a podporuje rychlý a nekomplikovaný porod. Pozitivně působí na stavbu krve, tiší krvácení, pomáhá při hemoroidech a podle tradice pomáhá při epileptických záchvatech a dně. Je dobré, aby byl jaspis v přímém kontaktu s pokožkou.

Očista: Několik minut pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce vody, pokud možno s křišťálem. Nabíjíme na přímém slunci libovolně dlouho, protože jaspisu žár ani prudké světlo nevadí.

 

Karneol

 

Kámen motivační
Karneol je ochráncem před nervovými chorobami, učí nás zaměřit pozornost na přítomný okamžik a udržuje motivaci pro další konání. Karneol v sobě nese barvy západu slunce a spojuje nás s krásou a silou Země. Učí nás prožívat naplno dnešní den a s radostí plnit své úkoly. Jeho zemitá síla má význam pro lidi s nestálým duchem, kteří jsou zmatení a roztržití. S pomocí karneolu začneme znovu žasnout nad zázraky tohoto světa a dodá nám motivaci k aktivnějšímu životu. Probouzí nás z letargie, dodává vitalitu a pomáhá nalézt uplatnění v životě a naši životní cestu. Navozuje klidný spánek, zahání noční můry. Povzbuzuje sexuální aktivitu a odstraňuje závislosti všeho druhu.
Astrologická znamení: Beran, Blíženci

Léčebné účinky: Karneol se používá k čištění krve, pomáhá při křečových žilách, otravách krve pozitivně ovlivňuje příjem potravy. předchází kožním nemocem, zastavuje krvácení z nosu a pomáhá při všech nemocech spojených s krví, dodává sílu a vitalitu, zvyšuje plodnost, léčí frigiditu a impotenci, artritidu, revmatismus, kosti, šlachy, neurózy a deprese.  Předchází nahromadění v zažívacím traktu a to tak, že pokládáme jeden žlutý karneol na třetí a jeden oranžový karneol na druhou čakru.
Pomáhá také k odstranění blokád způsobujících neplodnost a zde pokládáme po jednom oranžovém karneolu na rozmnožovací orgány a na druhou čakru.
Uleví nám i při ledvinových či jaterních onemocněních a to tak, že pokládáme žlutý karneol na postižená místa nebo masírujeme tímto kamenem oblast jater, popřípadě pokládáme další žlutý karneol na třetí čakru.

Očista: Pod proudem vlažné vody, popřípadě přes noc v misce vody s křišťálem. Nabíjíme na přímém slunci často a co nejdéle.

 

Křišťál


 
Kámen kamenů
Křišťál je účinný talisman a ochránce s magickými schopnostmi a "meditační kámen". Je nejúčinnější léčivý, universální krystal, jenž silně zesiluje energii, pohlcuje, uvolňuje a reguluje ji a uvádí ji do absolutní harmonie. Povzbuzuje psychiku, jasnozřivost a samostatnost.

Křišťálu je přisuzováno veškeré vědění kamenů a jeho účinky jsou velice široké. Jeho čirá barva v sobě skrývá všechny barvy duhy a tím je mu přisuzována osvícená moc sedmé čakry. S touto čakrou je také nejvíce spojován. Je to univerzální kámen, který nás svým čirým božím světlem dělá také tak čirými a pomáhá nám v karmických vazbách, které uvolňuje a pročišťuje. Jeho jasná zář nás spojuje s pramenem původní energie, která sídlí v našich duších, jen ji někdy nevnímáme. Působí jako katalyzátor urychlující výměnu energie, negativní odebírá a pozitivní nás nabíjí. Jeho dobře rostlá drúza má schopnost rušit geopatogenní zóny.
Astrologická znamení: Lev, Kozoroh, Vodnář

Léčebné účinky: vhodný na všechny zdravotní problémy, včetně problémů duše. Vyrovnává, čistí a chrání naši auru a odstraňuje blokády, které brání volnému proudění energie. Pokládáním na postižená místa ulevuje od bolesti a pomáhá zastavit krvácení.
Při poruše rovnováhy a závratích se má nosit na těle a při léčení pokládat na šestou čakru. Zde má vliv i na funkci štítné žlázy.
Pokládáním na třetí čakru docílíme vlivu na zažívací ústrojí. Průjem a nevolnost léčíme křišťálovou vodou vnitřně a popáleniny a kožní problémy potíráním zevně.
Křišťálovou vodu připravíme ponořením křišťálu do čisté, pokud možno pramenité, vody a to na celou noc.

Očista: Důkladnou očistu provádíme buďto pod tekoucí voudou nebo ponořením do misky s vodou, můžeme přidat i sůl. Někdy je dobré položit jej na hematit, aby se vybil. Nabíjíme na přímém slunci libovolně dlouho. Je vydatnou pomocí ostatním kamenům, které dobíjí a čistí.

 

Magnezit
 

Očistný kámen
Magnezit nám pomáhá vylučovat veškeré splodiny z těla a zároveň nás očišťuje i duševně a duchovně.

Magnezit se svojí zemitě bělavou barvou je symbolem čistoty, nevinnosti a volnosti a tímto nám zprostředkovává očistu těla, nevinnost v duši a volnost v jednání. Pomáhá nám při zbavování se všech návyků od kouření po pletení. Psychicky posiluje naši vůli, abychom se vyrovnali i s postiženími nevratnými a začali se mít rádi takoví jací jsme. Neboť nemáme-li rádi sami sebe, nemůžeme rozdávat lásku druhým.
Astrologická znamení: Váhy

Léčebné účinky: Léčebné účinky magnezitu jsou v pomoci při vylučování škodlivin z organismu a jeho harmonizaci. Vyrovnává naše bioenergetické proudy a tím harmonizuje a pročišťuje celé tělo. Má tímto vliv na funkci štítné žlázy, posiluje její činnost a také krevní oběh.
Používá se při bolestech zubů, hlavy a zad přikládáním přímo na postižené místo. Doporučuje se nosit jej při revmatismu, svalových křečích, křečích žaludku, střev a žlučníkových kolikách. Jeho největší vliv je ve vedlejších čakrách dlaní, to znamená, že postačí držet v každé dlani jeden kámen, abychom ulevili svým potížím.
Magnezitová voda pročišťuje krev, má vliv na tvorbu cyst a pomáhá při prostatě. Připravíme ji tak, že do čisté, pokud možno pramenité vody, vložíme na noc kámen magnezitu a ráno pijeme na lačno po doušcích, či během dne před jídlem.

Očista: Očišťujeme pod proudem čisté vody, či v misce na noc, lépe společně s křišťálem. Nabíjíme za úplňku opět ve společnosti křišťálu nebo hodinu na přímém slunci.

 

 Malachit

 

 Kámen naděje
Je považován za typicky ženský kámen nejen svou proměnlivostí, protože každý kousek je jedinečný, ale je i symbolem naděje, že po tmě vždy vysvitne slunce.

Malachit v sobě nese typicky ženské vlastnosti - smyslnost, svůdnost, spanilost, rozmařilost a zvědavost a stal se dokonce z hlediska křesťanské morálky zapovězeným kamenem. Nicméně jeho symbolika neustále se prolínajích světlých a tmavých tónů nám připomíná, že vše se stále mění a měli bychom být s těmito změnami v souladu, abychom zachytili krásu života a dokázali si jej užívat. Učí nás přijímat i zlé stránky života, které si občas přitáhneme do života, a pomáhá nám se s nimi vypořádat se ctí, protože bez zkoušek by nebylo růstu. Probouzí v nás lásku ke všemu živému a pomáhá nám najít sounáležitost s přírodou a jejím plynutím. Jeho neustále proměnlivý vzhled podporuje nejen naši kreativitu, ale svým působením rovněž harmonizuje činnost obou mozkových hemisfér. Jeho neocenitelná pomoc spočívá v možnosti práce s potlačenými pocity, které se jeho působením dostávají do našeho vědomí a mohou být odblokovány a řešeny. Pomáhá také s projevením právě prožívaných citů a pocitů a neutralizuje nemístný ostych. Udržuje naši vnitřní pozornost, díky které jsme v kontaktu s naší duší a nemáme problém se vždy rozhodnout v souladu se svým nejlepším vývojem.
Astrologická znamení: Býk

Léčebné účinky: Malachit pomáhá startovat sebeozdravný proces v těle. Přikládá se přímo na postižená místa, popřípadě postupně na čakry, kdy je tento proces ještě umocněn a urychlen. Pomáhá rozkládat bloky v jednotlivých čakrách a spolu s azuritem je schopen prorazit a léčit i citové blokády a hluboké jizvy na duši, kdy je pomáhá rozpustit v odpuštění a všeobjímající lásce. Je to však proces velmi hluboký a měli bychom být při něm velmi opatrní a vnímaví ke svému tělu. Krom tohoto velmi cenného účinku podporuje také funkci žaludku, slinivky a sleziny, protože právě v nich se shromažďují naše nezpracované pocity strachu, smutku a osamělosti. Doporučuje se i při oslabení zraku, astmatu, kolikách, otravách, revmatismu, menstručních a porodních bolestech, zkrátka všude, kde pomůže jeho proměnlivá energie nastartovat správné působení orgánů. V žádném případě se však nedoporučuje užívat malachitový prášek vnitřně a malachitovou vodu bychom měli užívat velmi uvážlivě, dle vlastní intuice!

Očista: Malachit je velmi citlivý na pot a kosmetiku a díky tomu rychle ztrácí lesk, neměli bychom jej proto nosit stále na těle. Po použití bychom jej měli opláchnout vlažnou vodou a ihned osušit. Nabíjíme jej na drúze křišťálu na denním světle.

 

Obsidián
 

 Jin-Jang kámen
Obsidián vločkový v sobě spojuje stejně jako symbol Jin-Jang protichůdné energie a to na nejnižší úrovni a pomáhá nám odolávat nepřízni osudu.

Obsidián vločkový spojuje duchovní a zemské energie, které nás učí chápat jako harmonický celek a nikoli jako protichůdné. Dodává nám sebedůvěru v samém prazákladu a je schopen nám dodat odvahu v tak slabých chvilkách, kdy již ztrácíme pevnou půdu pod nohama. Učí nás chápat naše omyly a to hlavní, poučit se z nich.
Astrologická znamení: Štír, Váhy, Kozoroh

Léčebné účinky: Vločkový obsidián je výborný jako prevence proti virovým nákazám, protože posiluje imunitní systém. Podporuje látkovou výměnu a buněčnou obnovu. Zvyšuje rovněž nízký krevní tlak, podporuje prokrvování a léčí revmatismus.

Očista: Čistíme pod proudem vlažné vody nebo na noc v misce vody, nejlépe s křišťálem. Nabíjíme na slunci, ale pouze ráno a večer, polední sluníčko mu nedělá dobře.

 

 Růženín

 

Kámen lásky a srdce
je symbolem lásky, krásy a uzdravováni. Učí nás trpělivosti při řešení problémů, sebelásce, dává sílu odpouštět. Oživuje fantazii a tvůrčí myšlení. Odbourává strach, zlost, nelibost, pocit viny. Pomáhá přijímat nezbytnost změn. Dodává životní energii.
Růženín nám pomáhá najít cestu ke svému vniřnímu světu a učí nás naslouchat a milovat všechny bytosti.
Růženín v nás svými jemnými růžovými tóny probouzí cit něžnosti, mírnosti, přátelství a nesobecké lásky. Pomáhá milencům projevit své city, prohlubuje vnímavost smyslů hlavně k umění, především hudbě. Oživuje naši fantazii, podporuje tvořivého ducha a pomáhá nám dohlédnout dál, než sahají naše smysly. Učí nás naslouchat a provází nás na naší duchovní cestě jako anděl strážný, protože se s jeho pomocí dokážeme ubránit všemu špatnému a hrubému, co nám brání v duchovním postupu.


Astrologická znamení: Býk, Váhy

Léčebné účinky: Růženín přináleží srdeční čakře, tudíž jeho největší vliv je právě v této oblasti. To znamená, že posiluje a optimalizuje srdeční činnost a hlavně "léčí" srdce i ze zranění emocionálních. Pomáhá nám vyrovnat se s potlačenými emocemi a v důsledku toho řeší i problém nespavosti. Napomáhá také k léčení nemocí pohlavních orgánů u žen i mužů a má vliv i na neplodnost. . Hojí popáleniny, puchýře a vyhlazuje pleť.
Výrazně napomáhá při řešení krevních onemocnění jako je anémie a leukémie.
Růženínová voda užívaná vnitřně neutralizuje jedy, ať už jedy našich myšlenek, či organismu.
Je vhodné umístit větší kámen v ložnici, či v místě zvýšeného elektromagnetického smogu.

Očista: U léčebných kamenů očišťujeme denně pod tekoucí vodou, u kamenů v obytných místnostech stačí jednou týdně. Růženín na přímém slunci rád ztrácí barvu, proto jej raději nabíjíme na slunci nepřímém, zato delší dobu a čas od času jej nabijeme na drůze křišťálu nebo ametystu.

 

Sodalit

Kámen uskutečňování představ
Sodalit nám pomáhá své představy a sny přetvořit v realitu a spojuje duchovní intuici s materií.

Svou tmavomodrou barvou je sodali kamenem náležejícím čakře třetího oka ovšem s nejpomalejší vibrací. Tento kámen však nám pomáhá lépe uskutečňovat své duševní představy a cíle a při meditaci napomáhá oddělit podstatné věci od nepodstatných. V mentální rovině prohlubuje naši koncentraci, logické myšlení a představivost a podle tradice byl kamenem nosícím inspiraci umělcům. Učí nás také žít v pravdě a pomáhá odbourávat vzniklá dogmata. Upevňuje v nás víru ve vyšší moc, která nás chrání, žijeme-li s ní v souladu.
Astrologická znamení: Panna, Střelec

Léčebné účinky: Snižuje vysoký krevní tlak, podporuje funkci žláz především pak štítné a reguluje látkovou výměnu. Sodalitová voda posiluje slabý žaludek a spolu s křišťálem zvyšuje odolnost organismu proti infekcím a zánětům.

Očista: Sodalit je potřeba zvláště pečlivě čistit pod tekoucí vlažnou vodou nebo přes noc v panenské půdě. Po opláchnutí jej nabíjíme na drúze křišťálu alespoň hodinu na přímém slunci. Křišťál není podmínkou.

 

Turmalín

Kámen duchovní obrody
Působí jako bořič starých systému myšlení a vnáší nový směr do našich životů. Zároveň při tom proráží všechny blokády našeho těla i duše.
Černý turmalín neboli Skoryl má z kamenů černé barvy největší očistnou sílu a léčebné účinky. V jeho moci je rozbíjet organické, mentální, emocionální i duchovní blokády, které jsme si ve svém těle a duši nastřádali. Svou obrovskou průrazností nám pomáhá dobrat se temných hloubek svého podvědomí, kam vnáší světlo a vyvádí ven z těla veškeré škodlivé energie, bránící normálnímu proudění energie v našem těle. Zároveň pročišťuje propojení mezi jednotlivými energetickými centry. Současně je i nejsilnějším ochranným kámenem jaký známe. Tyrkys nám nebezpečí spíše oznámí změnou své barvy, kdeždo skoryl nás před ním ochrání jako štít nastavený všem negativním vlivům jako jsou kosmické a pozemské záření, spodní proudy nebo patogenní zóny, ale jeho schopnost sahá ještě dál, protože má schopnost nás ochránit i před lidskou zlobou a záští, která nám může uškodit více než jakékoliv záření. Spolu s růženínem a horským křišťálem je vhodným kamenem do ložnic, neboť napomáhá našemu nerušenému spánku.
Astrologická znamení: Kozoroh

Léčebné účinky: Černý turmalín v nás podporuje zemité vlastnosti jako je zodpovědnost, vážnost, sebekontrola, disciplína a cílevědomost. Zmírňuje tím neurózy, zároveň nám pomáhá pochopit abstraktní pojmy a analyzovat vlastní chyby. Orientuje nás a chrání před špatnými myšlenkami, které nás mohu přivést na zcestí. Posiluje rovněž naši odolnost proti virům napadajícím nervovou tkáň, posiluje nervovou a lymfatickou soustavu, srdce a krevní oběh a svalstvo zbavuje křečí. Zmírňuje bolesti všeho druhu. Léčí nemoci nadledvinek a zánětlivá onemocnění kloubů.

Očista: Čistíme krátce pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce vody společně s křišťálem. Nabíjíme na přímém slunci libovolně dlouho.

 

Tygří oko

Kámen vitality
Tygří oko nás prohřívá svými zlatavými proměnlivými odtíny,kterými nás probouzí z malátného stavu a burcuje naši sebezáchovnou vitalitu.

Tygří oko je výborný učitel otevřenosti a aktivního pohledu na věc, čímž nám vštěpuje vůli po seberealizaci a už svým vzezřením nám ukazuje, že svět je v neustálém měnícím se koloběhu a proměně. Posiluje takto naše nervy, zahání černé myšlenky a pocity beznaděje. Učí nás také rozvaze a samostatnému rozhodování.
Astrologická znamení: Panna

Léčebné účinky: Účinně pomáhá při těžkých duševních chorobách jako je schizofrenie, paranoia a nezvladatelné nutkání. Jeho léčebný účinek spočívá v celkovém prohřátí organismu, probouzí jej z malátnosti a spouští sebezáchovný vitalizační proces. Jeho centrem je solar plexus, kde aktivuje sníženou funkci orgánů, jejichž oslabení je často způsobeno emočními blokádami. V centru hrtanu mírní astmatické problémy, v centru třetího oka pomáhá při migrénách a silných bolestech hlavy. Aktivuje také pohybové centrum, reguluje látkovou výměnu a podporuje funkci jater hlavně při hepatitidě. Jeho voda na lačno podporuje léčbu kostí a kloubů.

Očista: Očišťujeme pod proudem vlažné vody a nabíjíme na slunci dokud necítíme, že jsou jí plné.

 

Tyrkys

Ochranitelský kámen
Tyrkys chrání naše tělo před nemocemi a úrazy a naši duši před uložením negativních vjemů do podvědomí.
Tyrkys byl ceněn starými národy jako ochranitelský a léčivý kámen, kterému se přisuzovaly léčebné účinky na celé tělo, stejně jako schopnost čerpat léčivou energii z Vesmíru.
Spojuje se v něm síla Nebes se silou Země a pomáhá nám sjednotit své duševní poznatky a použít je v denním životě. Má přirozenou schopnost přitahovat z Vesmíru kladné léčivé energie a činit tak naši duši přístupnou kráse. Jeho ochranná funkce spočívá v pohlcování negativních energií a škodlivých vibrací působících na naši auru. Výjimečností tohoto kamene je, že před hrozícím nebezpečím, či nemocí varuje změnou své barvy, ještě dříve než k nim dojde. Pak je nutno jej na čas navrátit matičce Zemi, aby nám mohl dále pomáhat.
Astrologické znamení: Ryby, Vodnář, Střelec, Blíženci

Léčebné účinky: Tyrkys je vhodný k léčení problémů při vyjadřování (koktání, problém zformulovat myšlenku, mluvit na veřejnosti), v tomto případě pokládáme jeden kámen na pátou čakru a zároveň ještě jeden kámen na čakru čtvrtou.
Další indikací je bolest v krku a na plicích a záněty v těchto oblastech. Ideální v tomto případě je nosit náhrdelník z tyrkysu tak, aby se dotýkal postižených míst a při léčení by se měl mimoto ještě pokládat jeden kámen na pátou čakru.
Při nošení na srdci má na něj velmi pozitivní a posilující vliv.
Zároveň se také osvědčil při zlých snech. V tomto případě by se měl nosit co největší kámen, popřípadě celý náhrdelník.

Očista: Tyrkys je kámen velmi citlivý na změnu teplot, pot, oleje a kosmetiku a proto by se měl po každém nošení opláchnout vlažnou vodou. Někdy je vhodné nechat kámen prostě odpočinout a pokud ztratí barvu, je potřeba jej na čas odevzdat pannenské Zemi, aby nabyl zpět své léčivé účinky. Nabíjíme jej v dosahu slunečních paprsků, ale na přímém slunci velmi opatrně, maximálně hodinu.

 

Unakit

Kámen rovnováhy
Unakit je kamenem rovnováhy ať již v oblasti psychické, tak i zdravotní, které spolu nerozlučně souvisejí.
Unakit pro svůj půvab byl již v antice používán ve šperkařství a ctěn jako talisman, který měl bojovníkům zajistit nezranitelnost a šťastný návrat k rodině. Osvětluje a mirní problémy, které v sobě nosíme již řadu let a pomáhá nám konečně opustit traumata, jež jsou pro nás pouze zátěží a jitří naše bolesti.

Léčebné účinky: Položen na stydké kosti u žen tiší menstruační bolesti a bolesti při souloži, u mužů pak problémy s prostatou. Je nám rovněž výraznou pomocí při problémech trávicího traktu, především jako unakitová voda užívaná na lačný žaludek.

Očista: Buďto přes noc v misce vody nebo pod prodem pár minut. Přímé slunce snáší dobře, můžeme jej pár hodin slunit.