Léčivé kameny

 

Krystaly jako nástroj léčení nacházíme v šamanských praktikách už odpradávna, používaly po dlouhá tisíciletí k uzdravování a obnově duševní i tělesné
vyrovnanosti. Fungují na základě rezonance a vibrací. V nerostné říši se krystaly vyznačují zcela mimořádnou schopností - mohou přijímat a ukládat sílu. Tuto energii uchovávají, dokáží ji ale také předávat, jsou-li na něco cíleně orientovány. Indiánští šamani nazývají krystaly „pamětí matky Země", neboť síla Slunce, duchovní vize každého okamžiku, je do kamenů, a především do krystalů vtisknuta jako ztuhlé světlo proměněné v sílu, která se může uvolnit v podobě silového impulzu.

Krystaly se používali po dlouhá tisíciletí k uzdravování a k obnově duševní i tělesné vyrovnanosti. Fungují na základě rezonance a vibrací. Krystaly vám mohou pomoci i při léčbě běžných potíží a výborně zabírají jako první pomoc, zejména v podobě esence z drahokamů. Granát, Křišťál či Lazurit, se po tisíce let používaly k výzdobě i jako symboly moci. Takovým krystalům se však dostávalo uznání nejen pro jejich krásu, neboť každý z nich má svůj vlastní skrytý význam. Stejně jako nádheru těchto přírodnin si dávné starověké kultury cenily i léčebné schopností drahých kamenů. Kameny jako Ametyst, Malachit nebo Obsidián provázejí člověka už odnepaměti. V současnosti si však nacházejí cestu do našich domovů i další - mimo jiné Larimar, Petalit a Fenacit, o nichž se hovoří jako o kamenech nového věku. Považujeme je za krystaly s blahodárným vlivem na vývoj planety Země a na vše, co se na ní nachází. Vyznačují se vysokými vibracemi, rozšiřujícími vědomí a otevírajícími vyšší čakry pro komunikaci s dalšími dimenzemi.

Některé krystaly obsahují minerály proslulé svými léčivými účinky. Měď například zmenšuje otoky a záněty. Malachit obsahuje vysokou koncentraci mědi, a hodí se proto k léčbě kloubů a svalů. Ve starém Egyptě se machalit mlel na práček a sypal do ran jako desinfekce. Bolest může být výsledkem přebytku, či nedostatku energie, nebo zablokování jeho toku. Chladivý či uklidňující krystal jako například Lazurit nebo Růžový křemen energii uklidňují, zatímco Karneol ji podněcuje. Modrý Křišťál je vynikající na úlevu od jakékoliv bolesti.

Krystaly výborně zabírají na léčbu bolesti hlavy. Lazurit rychle uleví od migrény. Pokud je zdrojem bolesti stres, pomůže Ametyst, Jantar, nebo Tyrkys. položený na čelo. Měsiční kámen nebo Citrín dokáží uklidnit žaludek.

Šamani a dávní léčitelé využívajících krystalů, dobře věděli o jejich schopnosti soustřeďovat zvukové a světelné vibrace do koncentrovaného paprsku, který se poté používal k léčbě. Kroužením krystalu po kůži, dojde ke stlačení, jímž se vyšle soustředěný paprsek k orgánu v těle. Šamani rovněž věděli, že stejně jako některé krystaly dokážou člověka povzbudit nebo uklidnit, existují i takové, které umějí uklidnit příliš aktivní orgán a ten, který funguje nedostatečně, povzbudit. Právě to dokáže Magnetit.

Barevný vliv kamenů

kameny jsou ovlivněny barvami a i jimi působí na člověka

Červené kameny - stupňují vitalitu, temperament, sexuální odvahu, jejich červená barva podněcuje pohyb, životní sílu a radost.

Oranžové kameny - podporují veselost, uvolněnost, klid, vyrovnanost, osvobozují od přehnané odpovědnosti.

Žluté kameny - ovlivňují mentální vědomí a nervy, dodávají radost do života a vyrovnanost, odstraňují strach a obavy ze seznamování.

Zelené kameny - podporují zdraví, nadbytek a vyváženost, zprostředkovávají klid a pomáhají překonávat změny.

Růžové kameny - probouzí lásku, něhu a sebeúctu.

Svěle modré kameny - podporují spirituální bdělost.

Tmavě modré kameny - vyzařují ochranu a sílu.

Fialové kameny - oživují duši a duchovní prožitek.

Bílé kameny - očišťují tělo, symbolizují spokojenost, upřímnost, čistotu a neměnnost.

Černé kameny - ochraňují auru, napomáhají koncentraci, podporují ctižádost a přesnost.

 

Práce s krystaly

Čím více krystalům porozumíte, tím účinněji fungují. Zasvěcení společně s naprogramováním pomáhá zvyšovat účinky krystalů. Jedná se tudíž o součást rituálu spojeného s prací s krystaly a vzhledem k tomu, že krystaly jsou ve skutečnosti velice mocné bytosti s vlastními právy, je třeba k nim přistupovat s úctou. Pokud se budete tímto pravidlem řídit, bude pro krystaly potěšením s vámi spolupracovat.

Mnozí lidé rádi hovoří o krystalovém dni. Jedná se o den, v němž své krystaly nejprve čistí, aby s nimi poté meditovali s cílem naladit se silněji na jejich energii. Pokud se této činnosti budete věnovat pravidelně, umožníte krystalům, aby s vámi hovořily a ukázaly vám, jak je používat ke zlepšení kvality vašeho života stejně jako k dosažení pocitu tělesné i duševní pohody.

Věnovat čas čištění krystalů je mimořádně důležité. Krystaly fungují jako účinné přijímače i vysílače energie. Jedna z jejich funkcí spočívá v pročišťování negativních energií a v jejich transformaci. Pokud dovolíte, aby to vaše krystaly dělaly bez pravidelného čištění, většina se jich po jisté době zahltí a nedokážou pak už dál správně fungovat. Jen některé krystaly mají schopnost samoočištění.

Krystaly soustředí léčivou energii a při práci s léčivou energií pomáhají k zesílení světla. Krystaly si vybírejte intuitivně, v závislosti na tom, jaká barva vás přitahuje a jaký pocit ve vás kámen vzbuzuje, když ho držíte v rukou. Podržte krystal v blízkosti třetího oka a vnímejte jakékoli chvění či mravenčení, abyste viděli, zda je kámen je živý a obsahuje intenzivní životodárnou energii. Vyčerpané krystaly nevytvářejí žádné chvění.

Očistěte krystal od jakékoli předchozí energie, jakmile si ho opatříte. Nejlepším způsobem k očištění krystalů je jejich umístění na přímé sluneční světlo na dvě až čtyři hodiny. Někteří lidé doporučují ponořit krystal do slané vody; to ovšem může vést k rychlému opotřebení krystalů.

Nabíjejte svůj kámen měsíčním světlem, obzvláště večer předcházející noci v úplňku. I když Měsíc zakrývají mraky, jeho energie přesto proudí a napájí vaše kameny.

Krystaly mají mocné působení, nosíte-li je jako klenoty, držíte v dlani, pokládáte na postižená a poraněná místa na těle či nad jednotlivé čakry, nebo je rozmístíte ve svém domově. Mnozí lidé rádi spí s krystaly blízko postele nebo pod ní, na rozdíl od spousty dalších lidí, kterým to připadá přiliš rušivé pro klidný spánek.

Krystaly můžete rovněž umístit do své koupele, abyste podpořili její léčivou energii. Vnášejí také léčivé světlo do pitné vody, pokud je umístíte do lahve nebo sklenice (musíte samozřejmě dávat pozor, abyste krystal nespolkli!).

Nespočet knih zaměřených na krystaly nabízí podrobné informace o léčení krystaly, přirozeně ovšem tím nejlepším zdrojem informací je vaše vlastní intuice a zkušenost. Důvěřujte své vnitřní moudrosti a těšte se ze spolupráce s magickými, živými elementy minerální říše.

 

 

MEDITACE S KRYSTALEM
Meditace s krystalem představuje jeden z nejsnazších způsobů, jak se naladit na energii kamene. Před zahájením meditace krystal očistěte, aby jeho energie byla skutečně čistá. Meditace je způsob, jak zahnat z mysli vše rušivé. Má mnoho výhod - zmírňuje napětí, snižuje krevní tlak atd. Současně vám ale dovolí důkladně poznat vaše kameny, neboť během tiché meditace k vám budou krystaly promlouvat.

Meditace se podobá otevření dveří do jiného světa, zejména pokud si vyberete krystal, který v sobě má žilky nebo kamínky. Krystal dokáže člověka doslova pohltit - klidem, jejž přináší, pocitem uvolnění a postupným vhledem přerůstajícím až do stavu naprostého pochopení veškeré jejich moudrosti. Je výhodné meditovat střídavě se všemi krystaly a vždy několik dnů věnovat naladění na každý z nich a jeho důkladnému poznání. Někteří lidé si rádi pořádají krystalový den, během nějž se naladí postupně na všechny svoje krystaly. Začnete s červenými, které vám dodají energii a vybudí vaše schopnosti. Poté se přesouvejte ve směru spektra duhy - k oranžovým, žlutým, zeleným, modrým, fialovým a konečně k průzračným kamenům. Dostanete se tak ke stále vyšším krystalovým vibracím, až dosáhnete stavu blaženosti. Nakonec možná budete potřebovat uzemnit získanou energii některým z černých krystalů. Uzemnění energie po meditaci je důležité, neboť v opačném případě byste mohli mít dojem, že jste zůstali kdesi v jiném světě. K takovému účelu poslouží dobře kameny nazývané „boji". Jakmile si je rozložíte po těle, přenesou vás rychle a citlivě zpět do reality.

 

Vzorník vybraných krystalů